Menu

Data publikacji:

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Celem projektu było rozwijanie postaw patriotycznych oraz przekazanie wiedzy o historycznych wydarzeniach związanych z bohaterskimi postawami naszych przodków. Projekt kierowany był do szerokiego grona społeczności lokalnej gminy Łososina Dolna (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy). W ramach projektu organizowane były:

  • Żywe lekcje historii  –  spotkanie miało charakter otwartego dialogu – lekcję przygotował i poprowadził Pan Paweł Terebka – członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, odział w Nowym Sączu. Prowadzący opowiadał ze szczegółami na temat bitew I wojny światowej, uzbrojenia żołnierzy, ubioru oraz sposobach walki okopowej. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać Kapitana Stefana Kuliga- jednego z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych na Sądecczyźnie, więźnia Auschwitz i powojennych, stalinowskich więzień. Był ofiarą dwóch totalitaryzmów: faszystowskiego i komunistycznego. W życiu zaznał wiele cierpienia, jednak doczekał się uznania, wyrażającego się m.in. licznymi odznaczeniami, którymi uhonorowała go Wolna Polska. Spotkaniu towarzyszyła wystawa militariów, młodzież z zaciekawieniem oglądała karabiny, mundury oraz inne eksponaty.
  • Warsztaty teatralne- dla trzech grup wiekowych: dzieci, młodzież i seniorzy – podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ połączonej z Koncertem Pieśni i Piosenki Patriotycznej odbył się spektakl przedstawiający rekonstrukcję wydarzeń historycznych powiązanych z walką podziemiach w wykonaniu dzieci, młodzieży i seniorów uczestniczących w warsztatach teatralnych
  • Wieczornica patriotyczna  pn. ” Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba, podnoszą z ziemi przez uszanowanie”. Wieczornica składała się z programu słowno- muzycznego połączonego z wystawą zdjęć przedstawiających  historię Żołnierzy Wyklętych.
  • Osoba odpowiedzialna za projekt Monika Sowa. Realizacja tych działań była możliwa dzięki, zaangażowaniu całego Zespołu Centrum Kultury.

Projekt realizowany będzie w okresie od 1 sierpnia 2018 do 31  grudnia 2018 roku przez Stowarzyszenie „Dolina Inicjatyw” przy współpracy z Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna.

Projekt Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych   został dofinansowany ze środków Fundacji BGK w ramach Programu:  „Na 100 Niepodległa”

Wartość dofinansowania:
Fundacja BGK: 10 000 zł.
Stowarzyszenie „Dolina Inicjatyw”: 1 200,00 zł.

Wartość projektu: 11 200,00 zł.

 

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w ramach konkursu grantowego „Na 100 Niepodległa”.