Menu

Data publikacji:

Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta w Łososinie Dolnej

Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta w Łososinie Dolnej powstała w 1928 r. Obecnie tworzy ją 50 osób – zarówno dorośli, jak i młodzież. Dyrygentem i aranżerem jest Tadeusz Szkarłat. Orkiestra dopracowała się różnorodnego repertuaru – wykonuje zarówno utwory religijne i patriotyczne, jak i wiązanki utworów rozrywkowych. Na swoim koncie ma liczne sukcesy i nagrody, reprezentuje gminę zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. 

Początki działalności były bardzo trudne, dotyczyło to przede wszystkim braku instrumentów, partytur oraz miejsca na prowadzenie nauki. Od roku 1932 dzięki inicjatywie m.in. Jana Szkarłata, parafianina, a jednocześnie członka orkiestry, ks. Jana Jarosza oraz prowadzącego orkiestrę Józefa Myczkowskiego – kierownika tutejszej szkoły – orkiestra zaczęła szerszą działalność uczestnicząc w uroczystościach państwowych i religijnych. W tym okresie orkiestra liczyła 25 członków, a partytury pisał dla niej Józef Prusak – były członek orkiestry wojskowej – będąc jednocześnie dyrygentem orkiestry.

W okresie II wojny światowej działalność orkiestry została wstrzymana na okres około 6 lat. W 1946 roku orkiestra wznowiła swoją działalność. Do 1948 roku prowadził ją Józef Myczkowski, a po jego śmierci Franciszek Słowiński. Od roku 1966 orkiestrę prowadził Władysław Solak – miejscowy organista, który sam komponował utwory, wprowadzając nowy repertuar. W 1984 roku dyrygenturę przejął przybyły do Łososiny Dolnej ks. Wojciech Zygmunt – znawca i miłośnik muzyki oraz wspaniały organizator. 

Dalszy rozkwit orkiestry i jej rozwój rozpoczął się od momentu objęcia jej przez Tadeusza Szkarłata (ucznia ks. Wojciecha Zygmunta). Oprócz licznych sukcesów krajowych, w 2000 roku orkiestrę spotkał ogromny zaszczyt wzięcia udziału w Międzynarodowym Przeglądzie Orkiestr Dętych „KASTAV 2000” w Chorwacji. W drodze na Chorwację orkiestra koncertowała w Wiedniu dla miejscowej Polonii. Po powrocie do kraju zaczęły się kolejne wyzwania i „posypały” kolejne nagrody – m.in. II miejsce w Parafialnym Przeglądzie Orkiestr Dętych Diecezji Tarnowskiej; I miejsce w kat. „Orkiestr Młodzieżowych” oraz puchar Kuratora Oświaty dla najlepszej orkiestry młodzieżowej w Małopolsce; I miejsce oraz puchar Gazety Krakowskiej w kategorii orkiestra. W 2018 roku Orkiestra obchodziła jubileusz 90-lecia istnienia i otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznakę  „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Kilka utworów w wykonaniu orkiestry można zobaczyć na naszym kanale YouTube: logo youtube