Menu

Nasza gmina

Gmina Łososina Dolna, ze względu na lokalizację nazywana jest „bramą Sądecczyzny”, gdyż jest pierwszą gminą powiatu nowosądeckiego, jadąc od strony Krakowa do Nowego Sącza. Położona jest na wschodnich krańcach malowniczego Beskidu Wyspowego i obejmuje znaczną część Pasma Łososińskiego z licznymi wzgórzami, wśród których wyróżniają się Jaworz (921 m n.p.m.), Chełm (789 m) i Góra Św. Justa (484 m). Ostatnia z nich dzieli obszar gminy na dwie doliny: Łososiny i Dunajca. Przez centralną część gminy przepływa rzeka Łososina, kończąca swój bieg w Jeziorze Czchowskim. Wschodnią zaś granicę gminy wyznacza Jezioro Rożnowskie. Jednym z charakterystycznych elementów gminy jest także Lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego.

Zielony krajobraz z żółtym spadochronem na pierwszym planie

Atrakcje

Gmina Łososina Dolna to malowniczy region położony w otoczeniu Jeziora Rożnowskiego, rzeki Łososina, zalesionych pagórków, sadów owocowych i pól uprawnych. To miejsce, w którym niejednokrotnie widoki zapierają dech w piersiach, a człowiek może spędzić czas na aktywnym obcowaniu z naturą. Dominującym atutem są nie tylko piękne krajobrazy, liczne szlaki turystyczne ale także bogactwo tradycji, lokalny folklor i ludzkie talenty. Niemymi świadkami historii gminy są zabytki, które do dziś, podczas jesiennych dni, szumem wiatru opowiadają o zamierzchłych, lub całkiem niedawnych czasach.

Zobacz atrakcje

Produkty lokalne

Wykorzystanie zasobów lokalnych przyczynia się do rozwoju Gminy Łososina Dolna. Nasłonecznione stoki oraz tutejszy mikroklimat powodują, że owoce są smaczne i zdrowe, wyróżniają się bogactwem aromatów. Wśród owoców najważniejsze miejsce zajmuje jabłko.  Jednak nie tylko z owoców słynie nasz region. Budowanie marki lokalnej jest dziełem osób, potrafiących dostrzec wyjątkową wartość miejsca, w którym żyją. To ludzie znajdują powody do dumy ze swego regionu i ze swego dziedzictwa.

Zobacz produkty
zdjęcie budynku centrum kultury, na tle nieba i chmur

Jednostki organizacyjne

Gmina wykonuje swoje zadania nie tylko przy pomocy organów i urzędów ale także przez inne jednostki organizacyjne, które są z nią powiązane.

Sprawdź

Baza noclegowa i gastronomiczna

Turyści, osoby przyjezdne mogą skorzystać z różnego rodzaju obiektów noclegowych i bazy gastronomicznej, dostępnej na terenie gminy Łososina Dolna. W zależności od charakteru działalności obiekty te świadczą usługi całoroczne lub sezonowe.

Przejdź do bazy

Ważne inicjatywy

W 2023 r. swoją działalność rozpoczęła Fundacja Dzień Dziecka.  Fundacja realizuje projekty, biorąc pod uwagę potrzeby wynikające z sytuacji ekonomicznej i społecznej podopiecznych.

Zobacz