Menu

Data publikacji:

Jezioro Rożnowskie

Złapać wiatr w żagle, popływać w czystej wodzie, leniwie się poopalać, a może zarzucić wędkę i złapać świeżego szczupaka na kolację? Na Jeziorem Rożnowskim, które jest największą atrakcją przyrodniczą i turystyczną gminy, nie brak atrakcji dla amatorów sportów wodnych, miłośników kąpieli słonecznych, wędkarzy i wszystkich, którzy lubią mniej lub bardziej aktywny wypoczynek z wodą i przyrodą w roli głównej.

Jezioro Rożnowskie wyznacza wschodnią granicę gminy. Jest to zbiornik zaporowy, który powstał w wyniku spiętrzenia rzeki Dunajec, w celu wybudowania Elektrowni Rożnów (zobacz: Historia wodą pisana). Zajmuje powierzchnię ok. 16 km kw., liczy od 18 do 20 km długości (zależnie od stanu wody) oraz średnio 1 km szerokości. Głębokość w niektórych miejscach osiąga 35 m.

Choć jezioro powstało przede wszystkim dlatego, by chronić Dolinę Dunajca przed powodziami i pełnić funkcję energetyczną, postrzegane jest przede wszystkim jako miejsce do aktywnego wypoczynku. Działalność turystyczno-rekreacyjna koncentruje się w miejscowościach gminy położonych nad akwenem: Znamirowicach, Tabaszowej i Tęgoborzy.

Raj dla wodniaków

Jezioro Rożnowskie jest rajem dla miłośników sportów wodnych. W kilku punktach można wypożyczyć m.in. łodzie regatowe, kajaki, deski do windsurfingu czy – najprostsze w obsłudze – rowerki wodne.

W ramach aktywnego wypoczynku można skorzystać z usług oferowanych przez ośrodki sportowo-rekreacyjne:

  • Yacht Club- PTTK w Znamirowicach,
  • Ośrodek Sportów Wodnych AWF Kraków w Znamirowicach,
  • Ośrodek „Nad Zatoką” w Znamirowicach
  • Pole biwakowe w Tabaszowej

Raj dla wędkarzy

Leszcz, szczupak, a może sandacz? Trudno jednoznacznie stwierdzić, bo z wód jeziora wyłowić można każdy z tych gatunków. Dominują jednak leszcze o wadze do 1 kg, pływa sporo płoci i okoni. Rybą „koronną” jest natomiast sandacz. Jak wynika z rejestru, z Rożnowskiego wyciągnięto do tej pory sztuki o wadze od 8 do 12 kg. Były też szczupaki mierzące do 120 cm i ważące po 10 kg. Zdarzały się bolenie, karpie, sumy, węgorze, liny, klenie i zabłąkane pstrągi potokowe, znane są przypadki wyłowienia spod lodowej kry głowacic.

Raj dla miłośników przyrody i spokoju

Linia brzegowa Jeziora Rożnowskiego charakteryzuje się dużą nieregularnością, szeregiem półwyspów oraz zatoczek, co wraz ze stromymi, zalesionymi w dużej części brzegami czyni ją bardzo atrakcyjną krajobrazowo i… wypoczynkowo. Położone nad brzegiem ośrodki i gospodarstwa agroturystyczne, często osłonięte przed oczami ciekawskich, są oazą spokoju dla miłośników wypoczynku na łonie natury.

Najlepsze „miejscówki”:

– Okolice Znamirowic i Tabaszowej słyną z połowu dużych leszczy i płoci;

– Łąki na wysokości Tęgoborzy, od jesieni do wiosny zalane wodą, są wówczas jednym z najlepszych późnojesiennych łowisk sandaczy. Gdy woda opadnie, warto zadać sobie trud i dotrzeć nad bardzo wolno płynącą wodę. Warto zarówno dla wspomnianych sandaczy, jak i dużych płoci oraz leszczy.

– W Tabaszowej, z uwagi na trudniejszy dojazd do jeziora, łowi mniej wędkarzy, lecz ci, którzy tam dotrą, rzadko wracają bez ryby. Można tam złowić wszystko, co żyje w zbiorniku (zwłaszcza zaś szczupaki i bolenie).