Menu

Data publikacji:

Delegacja z Węgier gościła u sołtysa sołectwa Zawadka

W dniu 29.04.2023 roku, pan Andrzej Sromek, sołtys sołectwa Zawadka, gościł delegację pasjonatów historii z Węgier. Grupa składała się z 11 osób oraz gości zaproszonych przez sołtysa: pana Andrzeja Połomskiego oraz jego syna, doktora historii pana Łukasza Połomskiego. Spotkanie miało na celu ustalenie pewnych faktów związanych z wydarzeniami z pierwszej wojny światowej. Węgierskie źródła, szczególnie księgi pułku huzarów węgierskich, donoszą, że mieszkaniec Zawadki Rozdziele uratował oddział huzarów przed rosyjskimi siłami zbrojnymi, które w tamtym czasie działały na tych terenach.
Po serdecznym powitaniu przez sołtysa, delegacja została poczęstowana posiłkiem. Przy dobrej kawie i degustacji regionalnych napojów, w przyjemnej atmosferze rozpoczęła się dyskusja oraz szczegółowe ustalanie faktów dotyczących wydarzeń, które miały miejsce ponad sto lat temu. Okazało się, że kluczową rolę w organizacji tej akcji odegrał pan Kazimierz Połomski, mieszkający wraz z żoną w Zawadce Rozdziele w tamtym czasie.
Następnie sołtys wraz z gośćmi udał się na tereny Zawadki Rozdziele, aby delegacja mogła na własne oczy zobaczyć i porównać z przywiezionymi mapami miejsca, gdzie miały miejsce wspomniane wydarzenia. Po dokładnym przyjrzeniu się terenom, goście powrócili do domu sołtysa, gdzie zostali obdarowani upominkami i pamiątkami. Przed pożegnaniem zapewnili sołtysa, że będą kontynuować swoje badania w tej sprawie i prawdopodobnie w marcu przyszłego roku planują zorganizować uroczystość w obecności węgierskiego konsula, aby uhonorować naszego mieszkańca, który wykazał się bohaterstwem.