Menu

Data publikacji:

Grupa Regionalna Michalczowa

Grupa Regionalna „Michalczowa” powstała w 2000 roku. Tworzy ona grupę dziecięcą, młodzieżową i dorosłą, która łącznie liczy około 70 osób. Zespół założono z inicjatywy miłośnika ludowego Andrzeja Mliczka. Grupa dziecięca i młodzieżowa ma możliwość kultywować tradycję przez taniec i śpiew, ale także przez muzykę i grę na instrumentach ludowych. Na rzecz zespołu powstała także Szkółka Muzykowania Ludowego będąca pod opieką mgr inż. Marty Mikulskiej-Jurczak. Szkółka ta uczy gry głównie na instrumentach smyczkowych, a także umożliwia grę w kapeli zespołu. Z grupą regionalną pracowali także wybitni muzycy znani na Sądecczyźnie: Jan Szabla i Józef Józefowski.  W repertuale zespołu znajdują się przede wszystkim zwyczaje i tańce Lachów Sądeckich i Limanowskich, ale także w ich repertuarze znajdziemy tradycje Górali Sądeckich czy Pogórza. Grupa może się pochwalić licznymi koncertami, nie tylko na terenie Polski, między innymi występowali we Włoszech, Serbii, Chorwacji, Grecji czy Słowacji. Na terenie naszego kraju gościli na różnych festiwalach, między innymi: „Tydzień Kultury Beskidzkiej” , „Święto Dzieci Gór” i wiele innych.

Grupa Regionalna „Michalczowa” funkcjonuje pod opieką Stowarzyszenia Sportowo- Kulturalnego „Michalczowa”. Również może liczyć na wsparcie finansowe od Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, a także od Centrum Kultury i Promocji w Łososinie Dolnej.
Stowarzyszenie „Michalczowa” ma na celu zrzeszanie i zainteresowanie młodych ludzi kulturą i sportem oraz promowanie kultury i umożliwianie rozwoju poprzez współpracę z organizacjami krajowymi, a także zagranicznymi. Dzięki stowarzyszeniu powstało cykliczne „Spotkanie Folklorystyczne Michalczowa”, w którym uczestniczą zespoły z Polski, jak i z zagranicy. Pierwsze Spotkanie odbyło się w 2010 roku i organizowane jest do dziś, przyciągając coraz więcej zespołów, jak i publiczność (głównie mieszkańców wsi i okolic). Przegląd odbywa się na scenie plenerowej przy Szkole Podstawowej w Michalczowej. Integruje on nie tylko zespoły uczestniczące w tym wydarzeniu, ale także widownię. W tym czasie także odbywają się różne konkursy, między innymi kulinarny, oraz zabawa taneczna dla wszystkich przybyłych gości.

Grupa Regionalna „Michalczowa” na przestrzeni swojej działalności prezentowała wielokrotnie swój dorobek artystyczny podczas koncertów, przeglądów, festiwali w kraju i zagranicą:

– Ogólnopolski Festiwal Dziecko w Folklorze – Baranów Sandomierski,
– Międzynarodowy Festiwal Święto Dzieci Gór (CiOFF) – Nowy Sącz
– Tydzień Kultury Beskidzkiej(Wisła, Szczyrk, Oświęcim, Maków Podhalański, Istebna)
– Karpacki Festiwal – Rabka Zdrój,
– Festiwal Górali Polskich – Żywiec,
– Święto Pieśni i Tańca – Szczyrzyc,
– Słowacja (Sabinov, Smiźany, Kokava, Liptovska Teplićka, Porać),
– Serbia (Obrenovac, Beograd),
– Grecja (Halkidiki-Pefkohori),
– Włochy (Crescentino, Vercelli, Borgex),
– Bośnia – Hecegovina (Medziugorie),
– Chorwacja (Ston).

Kapele dziecięca i młodzieżowa w wraz z zespołem dokonały nagrań płyt CD, DVD oraz kilku nagrań dla Telewizji Polskiej TVP1, TVP3, a także wystąpiły w bardzo popularnym, emitowanym na żywo programie Telewizji Serbskiej RTS1.

Grupa Regionalna „Michalczowa” w prezentowanych programach artystycznych przedstawia autentyczne dawne zwyczaje, pieśni, tańce i zabawy z regionów etnograficznych:
– Lachów Północnych (pogranicze Lachowsko-Krakowskie),
– Lachów Sądeckich i Limanowskich,
– Krakowiaków Wschodnich,
– Górali Sądeckich,
– Pogórza.

Więcej informacji na stronie internetowej i facebooku