Menu

Data publikacji:

“Łososińska Jabłkomania” – fotorelacja z warsztatów kulinarnych

Jabłko to lokalny produkt, który nieodłącznie kojarzy się z rejonem sadowniczym gminy Łososina Dolna. To właśnie jabłko jest przewodnim tematem warsztatów kulinarnych odbywających się w Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna. Uczestnikami warsztatów są członkinie Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich, seniorzy oraz młodzież, którzy pod czujnym okiem trenera prowadzącego warsztaty zdobywają nowe doświadczenia kulinarne. Dzieląc się zdobytym doświadczeniem podajemy przepis na pyszne „Półfrancuskie koperty z jabłkami”

PÓŁFRANCUSKIE KOPERTY Z JABŁKAMI
SKŁADNIKI (CIASTO):
• 1 kostka masła
• 1 szklanka gęstej śmietany
• 3 szklanki mąki
dodatkowo
• jabłka
• cukier puder + woda do rozmieszania
• cukier do obsypania jabłek
• jajko do smarowania

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Mąkę przesiać na stolnicę, dodać masło i posiekać na drobną kosteczkę, następnie wlać śmietanę. Całość zarobić nożem i krótko wyrobić. Uformować kulę i odstawić do lodówki na 1 godzinę. Po chłodzeniu rozwałkować na grubość kilku mm i wykroić kwadraty o boku 8×8 cm.
Jabłka obrać wyciąć gniazda nasienne, pokroić na duże kawałki, jeżeli są małe to na pół, jeżeli duże to na 4 części. Obtaczamy jabłka w cukrze, jeżeli są słodkie to nie musicie tego robić. Położyć jabłko na środku ciasta i skleić dwa przeciwległe rogi ciasta, potem następne dwa. Skleić je mocno u góry, muszą powstać dziurki z boków. Smarować rozmąconym jajem.
Piec w nagrzanym piekarniku 200oC przez 30 minut, koperty muszą ładnie się zarumienić.

53088248_2226550757389508_5160531913428959232_n

Grant pt. „Łososińska Jabłkomania” realizowany przez Stowarzyszenie Twórcza Kreatywność w ramach projektu grantowego pt. „Promocja zasobów i walorów obszaru Śliwkowego Szlaku w oparciu o markę lokalną” Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.