Turystyka

Gmina Łososina Dolna, ze względu na lokalizację nazywana jest „bramą Sądecczyzny”, gdyż jest pierwszą gminą powiatu nowosądeckiego, jadąc od strony Krakowa do Nowego Sącza. Położona jest na wschodnich krańcach malowniczego Beskidu Wyspowego i obejmuje znaczną część Pasma Łososińskiego z licznymi wzgórzami, wśród których wyróżniają się Jaworz (921 m n.p.m.), Chełm (789 m) i Góra Św. Justa (484 m). Ostatnia z nich dzieli obszar gminy na dwie doliny: Łososiny i Dunajca. Przez centralną część gminy przepływa rzeka Łososina, kończąca swój bieg w Jeziorze Czchowskim. Wschodnią zaś granicę gminy wyznacza Jezioro Rożnowskie.

Gmina Łososina Dolna nieustannie rozwija się pod kątem turystycznym. Działalność turystyczna, rekreacyjna bądź sportowa, związana z dostępem do jezior Rożnowskiego i Czchowskiego, koncentruje się w obrębie miejscowości takich jak Tabaszowa, Tęgoborze, Znamirowice i Witowice Dolne.

Głównym magnesem przyciągającym turystów do naszego urokliwego zakątka Sądecczyzny jest Jezioro Rożnowskie – raj dla miłośników sportów wodnych, wędkarzy i wszystkich lubiących wypoczynek nad wodą. W miejscowościach położonych nad zbiornikiem działają ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe, liczne gospodarstwa agroturystyczne i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Drugi magnes to lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego – w Łososinie Dolnej, pasjonatom oferujące szkolenia szybowcowe i samolotowe, turystom – loty widokowe nad okolicą.

Trzecim magnesem są piękne krajobrazy, które można podziwiać wędrując turystycznymi szlakami pieszymi  lub jadąc na rowerze, bogate zasoby flory i fauny z Rezerwatem Przyrody Białowodzka Góra na czele oraz ciekawe miejsca i zabytki, nierzadko skrywające niesamowite historie:
– Kościółek na Juście;
– Kościół p.w. św. Mikołaja w Tabaszowej;
– Dwór w Tęgoborzy;
– Kościół z Łososiny Dolnej (przeniesiony do Parku Etnograficznego w Nowym Sączu);
– Dwory ziemiańskie w Łososinie Dolnej i Witowicach Dolnych;
– Most Jana Stacha w Znamirowicach;
– Przydrożne kapliczki.

img_4196

img_4241

img_4250

img_4259

img_4265