W dniu 24 września 2018 w Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna odbyła się lekcja żywej historii, którą przygotował i poprowadził Pan Paweł Terebka – członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, odział w Nowym Sączu. Prowadzący opowiadał ze szczegółami na temat bitew I wojny światowej, uzbrojenia żołnierzy, ubioru oraz sposobach walki okopowej.

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać Kapitana Stefana Kuliga– jednego z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych na Sądecczyźnie, więźnia Auschwitz i powojennych, stalinowskich więzień. Był ofiarą dwóch totalitaryzmów: faszystowskiego i komunistycznego. W życiu zaznał wiele cierpienia, jednak doczekał się uznania, wyrażającego się m.in. licznymi odznaczeniami, którymi uhonorowała go Wolna Polska. Spotkaniu towarzyszyła wystawa militariów, młodzież z zaciekawieniem oglądała karabiny, mundury oraz inne eksponaty.

Żywa lekcja historii była zorganizowana w ramach projektu pn. „Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych” dofinansowanego przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w ramach konkursu grantowego „Na 100 Niepodległa”.

loga-bgk

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ

Podobne

To już marzec, więc czas na kolejne i nadal zdalne spotkanie Klubu Nauczyciela PO LEKCJACH. W...

Już w najbliższą niedzielę tj. 7 marca 2021 r. o godz. 18:00 zapraszamy na koncert z okazji Dnia...

Zapraszamy wszystkie kobiety (nawet te najbardziej zapracowane) na warsztaty tworzenia...