Zielone pierogi, tarta z jabłkami czy sałatka ziemniaczana z tuńczykiem, to tylko niektóre z wielu przepysznych dań przyrządzanych podczas trwania warsztatów kulinarnych w Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna. Uczestnicy warsztatów kulinarnych w ramach zadania „Łososińska jabłkomania”, nie tylko wzbogacają swoją wiedzę i zdobywają nowe doświadczenia kulinarne, ale również wymieniają się swoim dotychczasowym doświadczeniem, co stanowi bardzo dobrą współpracę. Kolejny raz dzielimy się przepisem – warto wypróbować!!!

ZIELONE PIEROGI

Składniki – ciasto:
90 dag mąki
250 ml ciepłej wody
40 dag szpinaku
2 jaja
Sól do gotowania
Składniki – farsz:
1 kg pieczarek
80 dag szpinaku
40 dag żółtego sera
4 łyżki oleju
Tymianek, sól, pieprz do smaku
6 ząbków czosnku

Przygotowanie:
1. Mrożony szpinak rozmroź, zmiksuj na gładko, połącz z ciepłą wodą, połącz z mąką i dłońmi wyrób jednolite ciasto. Powinno być elastyczne i łatwo odchodzić od dłoni. Ciasto nakryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 20 minut.
2. Ser żółty zetrzyj na tarce. Szpinak umyj i osusz. Pieczarki umyj i oczyść. Pokrój w kostkę. Czosnek pokrój w plasterki.
3. Na patelni rozgrzej olej i smaż na nim pieczarki i czosnek. Smaż, aż cały sok z pieczarek odparuje. Często mieszaj.
4. Dodaj szpinak i smaż ok. 5 minut. Dopraw tymiankiem, solą i pieprzem. Zestaw z ognia do ostygnięcia. Dodaj ser żółty i wymieszaj.
5. Ciasto podziel na 3 części. Każdą część cienko rozwałkuj na stolnicy wysypanej mąką. Wykrawaj koła, nakładaj na nie porcje farszu z pieczarek i szpinaku. Pierogi sklejaj.
6. Pierogi gotuj partiami w osolonej wodzie przez 3-4 minuty od wypłynięcia. Po wrzuceniu każdej porcji, delikatnie zamieszaj, aby pierogi nie przywarły do dna.
7. Podawaj na gorąco z ulubioną surówką.

53088248_2226550757389508_5160531913428959232_n

Grant pt. „Łososińska jabłkomania” realizowany przez Stowarzyszenie Twórcza Kreatywność w ramach projektu grantowego pt. „Promocja zasobów i walorów obszaru Śliwkowego Szlaku w oparciu o markę lokalną” Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zapraszamy na fotorelację!

Podobne

Tylko do 22 maja trwają zapisy na warsztaty teatralne, fotograficzne, kulinarne, modelarskie...

Przypominamy, że do 22 maja można się zapisać na warsztaty modelarskie, fotograficzne, kulinarne i...

Wójt Gminy Łososina Dolna Pan Andrzej Romanek oraz Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy...