W dniach 9-11 czerwca 2017 r. odbędzie się VIII edycja rajdu edukacyjnego „Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK”

Głównymi organizatorami rajdu są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „1. Pułk Strzelców Podhalańskich AK”.
W organizację tego przedsięwzięcia zaangażowali się również m.in.: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Gmina Łososina Dolna, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu i Szkoła Podstawowa im. mjr. pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzu.
Honorowy Patronat nad rajdem objęli:
Marek Pławiak – Starosta Nowosądecki oraz Stanisław Golonka – Wójt Gminy Łososina Dolna.

Rajd jest adresowany przede wszystkim do młodzieży szkolnej, ale mogą w nim wziąć udział także zainteresowani najnowszą historią Małopolski uczestnicy indywidualni, którzy zostaną podzieleni na samodzielne patrole wykonujące wyznaczone przez organizatorów zadania.

Tegoroczna edycja rajdu odbędzie się w Paśmie Łososińskim Beskidu Wyspowego nad malowniczym Jeziorem Rożnowskim, gdzie funkcjonowały w czasie II wojny światowej struktury Obwodu AK Nowy Sącz oraz działały oddziały partyzanckie – m.in. OP pchor. Józef Toczka „Topora”. Pomimo że większość zadań rajdowych będzie związana właśnie z okresem 1939–1945, uczestnicy poznają także historię powiatu nowosądeckiego, będą też mieli okazję zapoznać się z walorami turystyczno-przyrodniczymi regionu

Pierwszego dnia rajdu, w piątek 9 czerwca, planowane jest przejście z Marcinkowic przez Białowodzką Górę i Chełm do Tęgoborza, gdzie w miejscowej szkole podstawowej założona zostanie baza rajdu. W sobotę uczestnicy będą wykonywać swoje zadania w rejonie Świdnika, Jodłowca, Znamirowic i Tęgoborza. W niedzielę, 11 czerwca, będzie miało miejsce zakończenie i podsumowanie rajdu, wręczenie nagród dla najlepszych patroli oraz Msza Św. w intencji żołnierzy i współpracowników AK.

82-81651

Podobne

Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna oraz Klub Nauczyciela „Po lekcjach” zapraszają do...

Informujemy, że w związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zawieszeniu...

W związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego...