Powszechnie wiadomo skąd wzięła się tradycja święcenia palm w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Ta tradycja upamiętniająca uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy ma naprawdę wiele wieków. Pierwsze procesje z palmami wielkanocnymi miały miejsce w IV wieku w Jerozolimie a zwyczaj święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI wieku. Od tego czasu tradycja ta jest też znana w Polsce. Kto dzisiaj nie kojarzy słynnych lipnickich palm?

A teraz wytężmy wyobraźnię… i zadajmy sobie pytanie… co dzisiaj, na kilka dni przed rozpoczęciem wielkiego tygodnia, zobaczyłby Jezus przejeżdżając przez naszą gminę. Zapewne dziwiłby brak ludzi na ulicach, mniej niż zwykle samochodów a do tego wszechobecne ogłoszenia związane z dezynfekcją rąk, zakładaniem rękawiczek czy wchodzeniem do sklepu po 5 osób. Zresztą to widok charakterystyczny nie tylko dla naszej gminy… ale chyba dla większości polskich gmin… a może i nawet gmin w całej Europie i jeszcze dalej. Czy chcielibyśmy – my mieszkańcy gminy Łososina Dolna – aby właśnie tak zapamiętał sobie Jezus naszą ukochaną ziemię?

Proponujemy zatem przejść do działania! Drodzy mieszkańcy niech nasze domy zakwitną palmami. Niech każda rodzina przygotuje palmę i umieści ją przed domem. Będzie kolorowo. Będzie trochę bardziej świątecznie i choć na chwilę zapomnimy o kwarantannie, zdalnym nauczaniu, zdalnej pracy. Niech nasze palmy będą prawdziwe, nie wirtualne. A kiedy już palmy pojawią się na podwórzach to róbmy zdjęcia i zalejmy nimi całą internetową przestrzeń tak aby nie przecisnęły się żadne inne informacje, ani te o wirusach, ani te o kryzysie i te o wyborach również. Niech najbliższa niedziela będzie najbardziej palmowa z wszystkich minionych niedziel palmowych. Bądźmy jednością… choć przez chwilę. Zróbmy palmę. Wystawmy przed dom. Zdjęcie wrzućmy do sieci…. i świętujmy.

I jeśli się tak zdarzy, że Jezus przejedzie przez nasze ulice… to tym co zapamięta nie będą tylko nasze palmy ale też nasza jedność, umiłowanie tradycji, wspólnota – mimo, że oddzielona od siebie to jednak razem, i jeszcze wyrażone w tych palmach nasze zawierzenie, że będzie dobrze.

fot. Kinga Filipowska

Podobne

Tylko do 22 maja trwają zapisy na warsztaty teatralne, fotograficzne, kulinarne, modelarskie...

Przypominamy, że do 22 maja można się zapisać na warsztaty modelarskie, fotograficzne, kulinarne i...

Wójt Gminy Łososina Dolna Pan Andrzej Romanek oraz Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy...